Akıllı Meme Protezi Motiva (çipli silikon)

cipli-protezSilikon meme protezleri uzun yıllar boyunca biz estetik cerrahların göğüs büyütme operasyonlarında kullandıkları yegane malzemeler olmuşlardır. 2000 li yıllarda son şeklini alarak pürtüklü yapıda, içleri akışkan olmayan koheziv jel silikon ile dolu protezler olarak kulkanılmaktaydı.

Motiva isimli firma teknolojik yatırımlarla bu pürtüklü yapıda bazı değişimlere giderek silikonlarda görülebilen “kapsüler kontraktür” olayını çok azaltmıştır. Kapsüler kontraktür ; silikonun yabancı cisim olarak algılanarak etrafında kalın bir doku üretimi sonucu oluşan sertleşme, hatta şekil bozukluğudur. Motiva protezlerindeki bu pürtüklü yapıyı çok daha micro düzeye indirerek fibroblastların bu sert kapsülü oluşturabilmesine engel olmayı başararak oldukça düşük oranlara sahip olmuştur. Ayrıca “ergonomik protez” çeşidi ile aslında yuvarlak şekilli olan meme protezi hastada damla şeklini alarak doğal bir görünüm sağlıyor. Damla protezler damla şeklini koruyabilmek amacıyla koheziv 3 dediğimiz daha yoğun ve sert bir silikon ile üretilir. Bu da göğüste biraz sert durur. Bu ergonomik protez bu sorunu gidererek gayet yumuşak bir protezdir. Dolayısı ile memede sert olarak ele gelmediği için kullanımı gayet mantıklıdır.

Bir diğer yenilik olarak da silikon protezin içerisine küçük bir “ microchip” koymuş. Bu mikroçip şu anda protezin kimliğini belirliyor ve ısı artışını ölçüyor. Doktorunuzun elindeki bir çip okuyucuyu hastanın göğsüne yaklaştırdığında silikonun modeli, üretim yılı, seri numarası gibi tüm özelliklerini dünyanın neresine giderse öğrenebiliyoruz. Bir kart taşımanıza gerek kalmıyor, ayrıca bu kartları bir çok hasta kaybediyor. Isı artışının ölçülmesi ise; erken dönemde olası enfeksiyon için önemli. Geç dönemde ise meme kanserinde olası ısı artışlarının saptanmasında önemli olduğu ve firmanın bu konu ile ilgili “ bir erken tanı aracı” olarak hizmet vermek için bilimsel çalışmalar içinde olduğunu biliyoruz. Yani ileride bu tip protezler oldukça akıllı olacağa benziyor.

Son yıllardaki teknolojinin getirdiği nimetleri gördüğünüz üzere bizler de sizlerin hizmetine sunuyoruz. Dünyada bilimsel tüm gelişmeleri yakınen takip ederek hastalarımız için en uygun teknik ve enstrümanları getirip uygulamak görevimizdir.