Dolgu

Daha güzel bir cilt ve daha genç bir görünüm kazanmak için dolgu uygulamaları özellikle yüz bölgesi için ameliyatsız estetik uygulamalarımızda vazgeçilmezlerimizden birisidir. Sadece yüzün değil vücudun her bölgesi için farklı yapılarda ve hacimlerde planlanan dolgu enjeksiyonlarında genellikle hyalüronik asitler kullanılmaktadır.

Dudaklara hacim kazandırmak başta olmak üzere yüzümüzdeki ince çizgi ve kırışıklıkların giderilmesinde, bazı çukurlaşmış alanların doldurulmasında, çene ucu ve hattının ortaya çıkarılmasında, göz altı kemik doku ve üzerindeki gözyaşı oluğunun derinliğinin azaltılmasında kullanılır. Sadece yüze hacim kazandırmakta kalmayıp aynı zamanda yüz gençleştirme dediğimiz bir dizi işlemin de bir basamağını da oluşturmaktadır.

Uygulanacak alan hastamızla beraber belirlendikten sonra ilgili bölgeye sürülecek bir lokal anestezik kremden sonra uygulama bölgesinin dezenfeksiyonu sonrası çok ince iğne uçları veya kanüller ile dolgular uygulanabilmektedir. Dolgu uygulamalarından sonra hastalar sosyal hayatta dikkat çekmeden dolaşabilmektedirler.

Dolgular En Çok Hangi Alanlara Uygulanmaktadır?

  • Dudaklar
  • Alın Çizgileri
  • Burun Kenarından Ağız Köşelerine İnen Oluklar (Nazolabial Oluklar)
  • Ağız Köşelerinden Çene Kenarına İnen Çizgiler (Marionette Çizgileri)
  • Elmacık Kemikleri ve Gözyaşı Oluğu
  • Burun Üzerindeki Düzensizlikler

SIKÇA SORULAN SORULAR

Yapılan alanda hafif bir kızarıklık ve ödemin görülmesi normal kabul edilebilir. İşlem sonrası morluk giderici krem ve soğuk uygulaması süreci daha da rahatlatır. İşlem sonrası 3-7 gün içinde yerleştirilen dolgunun alanda homojenize olmasından sonra daha da doğal sonuçlar görülür. Çok nadiren de olsa kullanılan malzemeye karşı aşırı duyarlılık gösteren bünyelerde alerjiler gelişebilmekte olup bazen özellikle yüzeyel uygulamalarda noduler şeklinde dolgunun ele gelebilmesi enfekte olabilmesi de söz konusudur.

Dolgu uygulamalarında kullanılan marka ve içeriğe göre kalıcılık süresi değişmektedir. Kullanılacak markanın ve içeriğinin hekiminizle beraber belirlenip karar verilmesi sonrası yaşanabilecek komplikasyonların önlenmesi açısından önemlidir.

DOKTORA SOR?

Saç Ekimi, Estetik ve Ameliyatsız Yöntemler hakkında merak ettiklerinizi Op.Dr. Onur Gürbüz cevaplıyor.