Karın Germe

Karın germe ameliyatı; karın bölgesindeki deri fazlalığı ile birlikte yağ dokusunun çıkartılması, karın ön duvarındaki gevşekliğin giderilmesi ameliyatıdır.

Estetik karın ameliyat için en uygun adaylar, karında diyet veya egzersizle giderilemeyen yağ fazlalılığı ve deri gevşekliği şikayeti olan kadın ve erkeklerdir. Özellikle doğum sonrası karın derisinde sarkma ve çatlaklar, karın içi organları çevreleyen karın duvarı kaslarında gevşeme oluşmaktadır. Eğer deride bir fazlalık yoksa hastalara liposuction yapılırken, deride fazlalığı olan hastalara karın germe ameliyatı uygulanır.

karin-germe-sayfaAmeliyata Uygun Olanlar
· Karın derisi iyice gevşemiş ve sarkıklık varsa
· Karında yağ ve deri fazlalığı varsa
· Karın kasları gevşeyip araları açılmışsa
· Karında önemli ölçüde çatlaklar varsa karın germe ameliyatı için iyi bir aday sayılabilirsiniz.

Ameliyat sırasında yapılan işlemler
Karın estetiği ameliyatı, genel anestezi altında yapılır. Ameliyatta mini abdominoplasti ve abdominoplasti olmak üzere iki yöntem uygulanır. Mini abdominoplasti çok az sarkmış karınlara, abdominoplasti ise karın duvarının ileri derecedeki deformasyonu olan vakalarda kullanılır. İlk önce karın ve çevresindeki fazla yağlar Liposuction yöntemi ile alındıktan sonra her iki kasık arasından bir kesi ile girilerek zayıflamış olan karın kasları ve varsa göbek fıtığı tamir edilir. Gevşemiş kaslar ve kaslar üzerindeki karın duvarı zarlarına (fasia) toplayıcı dikişler konularak karın duvarı gerginleştirilir. Göbek aynı yerinde muhafaza edilmekle birlikte gerilen karın derisinden açılan yeni bir göbek deliğine dikilir. Fazla olan deri çıkartıldıktan sonra, deri gerilerek tabakalar halinde dikilir. Böylece gevşeklik giderilir.

Cilt altına birikebilecek sıvıları dışarı almak için bir dren yerleştirilir, genellikle bu dren 2-4. günde alınır. Dikişler ortalama 12. günde alınır, bu süreçte hasta günlük aktivitelerine geri dönebilir. İlk haftalarda görülen şişlikler ve morluklar normaldir ve zamanla azalmaya başlar . Ancak şişliklerin tümüyle geçmesi ve ameliyatın kesin sonucunu görebilmeniz için 1 ay beklemeniz gerekir.

Kısmi veya total olsun, abdominoplasti, karın kasları zayıflamış ve derisi gevşeyip sarkmış kişiler için mükemmel sonuç verir. Birçok vakada, eğer dengeli bir diyet ve düzenli bir egzersiz programı uygulanırsa sonuçlar kalıcıdır.

Abdominoplasti, vücut kontürü düzeltilmesine (estetik meme ameliyatları, liposuction vb) yönelik ameliyatlar veya diğer bazı ameliyatlarla (rahim, yumurtalık ameliyatları vb) beraber de yapılabilir.