Yağ Enjeksiyonu

Yağ enjeksiyonu, bir estetik cerrahi uygulamasıdır. Liposuction ile alınan yağların, başka bir bölgeye enjekte edilmesidir. Bu işlem, enjeksiyon yapılacak olan hastanın kendisinden alınan yağlar ile yapılır. Estetik kaygıları gidermek için, vücudun herhangi bir bölgesine enjekte edilmesi ile hacim, orantı kazandırmak adına yapılır.
Yağ Enjeksiyonu Nasıl Yapılır ?
Bu işlem için öncelikle hasta muayene edilir. Şikayeti belirlenir. Yağ enjeksiyonu yapılacak olan alan ya da alanlar belirlenir. Ne derece bir enjeksiyon gerekeceği, hangi bölgeden yağ alınacağı ve diğer tüm uygulama adımları planlanır. Ameliyat günü için hastanın hazırlanması istenir ve direktifler verilir.

Ameliyat aşaması : Öncelikle hasta sedasyon ve lokal anestezi ile rahatlatılarak uyuşturulur. Öncelikle fazla yağ bulunan bölgeye liposuction yapılarak enjekte edilecek kadar yağ alınır.

Alınan yağlar belli bir işlemden geçirilerek yağ enjeksiyonu için uygun hale getirilir. Daha sonra uygulama yapılacak olan alana cerrahın ön görüsü doğrultusunda enjekte edilir ve estetik uygulama yapılır. Gerekli adımlar tamamlandıktan sonra cerrahi işlem sonlandırılır ve hastanın kendisine gelmesi beklenerek gerekli müdahaleler yapılır.
Yağ Enjeksiyonu Hangi Bölgeye Neden Yapılır ?

  • Çene ucuna, çene ucunu belirginleştirmek yüz hatlarını ve çeneyi orantılamak için
  • Bacaklara, baldırlara iki bacak arasındaki orantıyı sağlamak ve vücut ile bacakların dengeli görünmesini sağlamak, daha estetik ve düzgün bacaklar elde etmek için
  • Göğüslere daha dolgun ve destekli bir görüntü sağlamak için
  • Kalça, basen, popo gibi bölgelere daha dik ve estetik bir görüntü sağlamak için uygulanır.

Yağ Enjeksiyonu Kimlere Yapılır ?
Anestezi almasında sakınca olmayan kadın ve erkek tüm hastalara yapılabilir.
Yağ Enjeksiyonu Operasyonu Kalıcı Bir İşlem Midir ?
Aktarılan yağların %50-60 kadarı eriyebilmektedir. Bu yüzden bir miktar yağın vücutta kalabildiği bilindiği için, memeye ihtiyaçtan daha fazla yağ aktarılmaktadır. Altıncı ayın sonunda kalan yağlar hayat boyu kalıcıdır.

DOKTORA SOR?

Saç Ekimi, Estetik ve Ameliyatsız Yöntemler hakkında merak ettiklerinizi Op.Dr. Onur Gürbüz cevaplıyor.