Skip links

Ameliyatsız Burun Estetiği

Bazı insanlar cerrahtan, hastane ortamından, iğneden ve ameliyat olmaktan korkarlar. Ancak burnunun şeklinden rahatsız olan bir bireyin ameliyat olmadan bu sıkıntıdan kurtulabilmesi acaba mümkün mü?

Her burun şeklinde uygun olmasa da kısmen mümkün. Nasıl oluyor da ameliyatsız burun estetiği yapılabiliyor, hep birlikte inceleyelim.

Burun ucu düşüklüğü olan bireyler, sınırlı kemere sahipse en uygun hastalardır. Dolgu (hyaluronik asit yapıda, geçici dolgular) uygulamaları ile öğle arasında üç beş dakikada bile burun ucu kaldırılarak, kemer bölgesinin üst kısmındaki çukur olan bölge doldurularak ameliyatsız burun estetiğisağlanabilir. Acı olmadan, anestezi almadan, kansız bir şekilde görsel olarak daha kabul edilebilir bir sonuç elde etmek oldukça kolay.

Ayrıca bazen burun ucu düşüklüğüne burun ile üst dudak arasında bulunan kas grubunun aşırı güçlü olması neden olabilir. Hatta aynı kas üst dudak ile burun arasında da perdelenmeye , üst dudağın aşırı kalkık olmasına da neden olabilir. Bu nedenle botoks (botulinum toksin tip A, botox) uygulamaları ile bu durum engellenebilir.

Yine üst ve alt dudağın ince olması, yanak bölgesi ve elmacık kemiklerinin düz, hacimsiz olması da burnun öne çıkıntılı , daha büyük görünmesine neden olabiliyor. Bu durumda dolgu uygulamaları ile burnun yüzdeki oranı değişmiş, daha kibarlaşmış olarak gösterilmesi sağlanabiliyor.

Hastalarımızın unutmaması gereken bir durum ; bu uygulamaların asla bir burun estetiği gibi kalıcı sonuç doğurmadığıdır. Ancak ameliyat olmak istemeyen, anesteziden korkan, problemi çok büyük olmayan bir hasta için oldukça makul, fiyat avantajı da olan, zaman avantajı olan bir uygulamadır. Tabi ki konuda uzman iyi bir estetik cerrah elinde yapılmak kaydıyla.

Ameliyatsız burun estetiği gün geçtikçe daha çok insanın tercih ettiği bir uygulamadır. İşgücü kaybı yaratmaması, hızlı sonuç alınması, düğün , nişan ve davet gibi organizasyonlar öncesinde imaj yenilenmesi için son derece etkilidir.

İstanbul’da ameliyatsız burun estetiği ve ameliyatsız estetiklere olan ilginin gün geçtikçe artması, biz estetik cerrahların dolgu, botoks , iple askı gibi konservatif, geçici çözüm alternatiflerinin araştırılması, geliştirilmesi için zaman harcamamıza neden oluyor.  İstanbul, Ankara, İzmir gibi ülkemizdeki metropollerde, Almanya, İngiltere, Fransa gibi gelişmiş Avrupa ve Amerika şehirlerinde yoğun iş temposunda çalışan bireylerin ameliyata zaman ayarlamalarında sorunlar olmakta. Son 10 yılda ameliyatsız estetiklerde çok ciddi tırmanış görülmektedir. Artık insanlar ameliyat olmak yerinde daha az bir sonuca razı olarak, geçici ama anı kurtarmak şeklinde olan bazı ufak müdahaleleri tercih etmeye başladılar.

Okurlarıma tavsiyem; bu uygulamaları mutlaka bir estetik cerraha muayene olduktan sonra, cerrahınızın tercih ettiği kaliteli ürünleri seçerek yaptırınız. Asla bir güzellik salonu, kuaför gibi mekanlarda bu işlemi yaptırmayın. Yapılacak olan bir iğne uygulaması olduğu için bazı insanlar cesaret edebiliyor, tuhaf ürünler , sağlığı tehdit edebilen , sonuçları enfeksiyon ve kalıcı renk değişimleri olabilen ürünler yapılabiliyor. Dikkatli olunması gerekir.