Skip links

Botilinium Uygulama

Botilinum uygulaması yüzdeki mimik çizgilerinin hafifletilmesi veya kaybedilmesi için uygulanan bir uygulamadır.

Yüz bölgesinde kaş çatma kaslarının arasındaki dikey çizgiler, alındaki yatay çizgiler ile göz kenarlarındaki kaz ayağı dediğimiz çizgilere uygulanır. Ayrıca burun sırt kenarına doğru olan tavşan çizgileri ile boyun bantlarına da estetik amaçlı uygulamalar yapılmaktadır. Botilinum uygulamasında kaybedilmek istenen çizgilerin derinliğine göre tamamen kaybolmayabileceği de unutulmamalıdır. Ayrıca koltuk altı, avuç içi ve ayak tabanı aşırı terlemelerinin tedavisinde de kullanılabilmektedir.

Gözde şaşılık tedavisi, cerebral palsi gibi hastalıkları tedavisi, hemifasial kas spazmlarının tedavisinde ve kronik migren ağrılarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Estetik bir gülüş elde etmek adına diş etlerinin daha az görünmesi için çiğneme kaslarının aşırı çalıştığı durumların tedavisinde de kullanılmaktadır.

İşlem uygulama alanlarına lokal anestezik krem uygulamasından sonra küçük iğneler ile uygun dozda ilacın yapılması ile gerçekleştirilir. İşlem sonrası uygulama noktalarında birkaç saat ufak kızarıklıklar oluşabilir ve bunlar genellikle kendiliğinden kaybolur.

Uygulama sonrası ilk gün işlem bölgelerine masaj uygulaması yapılmamalıdır. İşlem sonrası 4-7 gün içinde botilinum uygulamasının etkisi görülmeye başlar ve uygulama alanlarında kırışıklıklar azalır.

Kalıcığı 4-6 ay devam eder ancak bu zaman aralığı kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Estetik yüz uygulamalarında botilinum uygulamasının en sık karşılaşılabilecek yan etkisi uygulama noktalarında oluşabilen geçici morluklar ve uygulama noktalarında geçici ağrılar olup, nadiren özellikle göz etrafı uygulamalarda ilacın göz kapağını kaldıran kasları da etkilemesi sonucu kapak düşüklüğü görülebilmesidir. Bu olasılıklar oluşsa bile geçicidir.

İlaç 18 yaşından büyük hastalara Myastenia Gravis gibi kas hastalıkları olmayan bireylerde uygulama bölgelerinde herhangi bir cilt hasarı veya enfeksiyonu yoksa, hasta hamile değilse ve süt vermiyorsa yapılabilir.