Skip links

Burun Estetiğinde Hastaya Yaklaşım

Her burun ameliyatında bir estetik cerrah sanki ilk kez bir burun ameliyatına giriyor gibi başlamalı, hastanın ihtiyacına göre bir operasyon yönetimi yapmalıdır. Operasyon yönetimi diyorum; çünkü her burun estetiğinde hastanın kıkırdak ve kemik durumu, burnun deri kalınlığı, alın ve çenenin açıları farklılık gösterir. Standart bir cerrahi prosedür uygulanmamalı. Yani ; burnu açalım, kemeri alalım, kemikleri kıralım , dikiş atalım, tampon koyup alçıyı yaptık mı, ameliyat biter.

Hastamızın ameliyat öncesinde yaptığımız muayene ve değerlendirmeler sonucunda aslında ne planlayacağımız, hangi adımlarla ne tür bir cerrahi işlem uygulayacağımız aklımızda belirir. Ancak çekeceğimiz fotoğraflara ameliyat öncesi hatırlamak adına son bir kez bakarak, hatta bir imaj programı ile ne yapacağımızı planlamak iyi olacaktır.  Eğer standart bir takım işlemleri peş peşe yapan bir cerrahsanız sonuçlarınız aynı tarzda olması kaçınılmazdır.

Bu nedenle ameliyat öncesi analiz çok önemlidir. Burnun yüzdeki yeri, dudak ve gözlerle mesafesi, kemiklerle açıları iyi ölçülmeli. Bazı hastalarımızda burun estetiği ile birlikte yapılacak alt çene öne veya geri alınması sonucu inanılmaz değiştirecektir. Ya da gıdı bölgesinin liposuction ile düzeltilmesi, boyun germe işlemi ile yüz daha güzel bir hal alacaktır.

Estetik cerrah  olarak “resmin bütününe” bakmak gerekir. Hasta istiyor diye sadece buruna odaklı olmamalıyız. Tüm yüz değerlendirilmelidir. Bazen yapılacak ufak bir yağ enjeksiyonu ile dudaklar dolgunlaştırılır, elmacık kemikleri belirginleşir ve çok daha güzel bir sonuç elde edilebilir. Hastalarımızın bu gibi ek prosedürler konusunda bilgi sahibi olması uygun olacaktır. Kabul edip etmeyeceklerini kendilerine bırakmalı, asla ve asla ısrarcı olmamak gereklidir. Bence bir hekimin, bir estetik cerrahın yönlendirici olmaması, bilgilendirici olması gerekir. Bu çok ince bir sınırdır, ticari algılanmaya da bir o kadar müsaittir. Çünkü yapılacak her cerrahi işlem için hastaneler ek ücret talep edebilirler. Aynı zamanda estetik cerrahlar da ek ücret alırlar. Ancak bu durumda hekimin tutumu ve tavırları çok önemlidir.

Her burun estetiğinde ilk onbeş yirmi dakikalık dönemde mutlaka nefes almaya yönelik bir prosedür uygularım.  Nefes alamayan bir burun ne kadar güzel olursa olsun hayat kalitesini çok düşürür.

Sonrasında estetik cerrahi kısmına geçerim. Kıkırdak şekillendirilmesi, kemiklerin düzeltilmesi işlemlerinden hastaya uygun olanları uygularım.  Son olarak ameliyat öncesinde planladığım şekli kıyaslarım. Her şeyden emin olduktan sonra burnu kapatır, silikon yapıdaki stendleri yerleştirerek ameliyatı sonlandırırım.