Skip links

Burun Estetiğinde Yenilikler!

Estetik cerrahide gün geçtikçe yenilikler olmakta, daha iyi bir burun elde etmek için biz estetik cerrahlar yeni teknikler geliştirmeye çalışmaktayız. Tabi yeni teknikler derken bu zamana kadar edindiğimiz cerrahi tecrübelerimizle bilgi birikimimizi artırarak, burun estetiği yaptığımız hastalarımızın sonuçlarını yorumlayarak bir adım daha ileri taşımaktır kastettiğimiz. Yoksa Amerika’yı yeniden keşfetmek değil.

Büyük şehirlerde yaşayan ve çalışan insanlar için iş gücü kaybı oldukça önemlidir. Estetik ameliyatlarda hastanın işgücü kaybının kişiye ve ülkeye olan maddi kaybına dikkat etmek gerekir. Finans çağı olan günümüz metropollerinden İstanbul için de birkaç seneye kadar ameliyat sonrası işe başlayamayacağımız süreler sıkıntı yaratmaya başlayacaktır. Çünkü önemli pozisyonlarda iş yapan bir insanın sadece bir estetik ameliyat için bir hafta on gün işbaşı yapamaması oldukça sıkıntı yaratabilir.

İşte bu nedenle burun estetiğinden sonra hastalarımızı ne kadar erken iş hayatına başlatabileceğimizi bir estetik cerrah olarak düşünmek zorundayız. Burun estetiğinden sonra işe başlamayı zorlaştıran durum; şişme ve morarmadır. Eğer yapacağınız rinoplasti sonrası hastanız şişmez ve morarmaz ise işbaşı yapma süresi 3-4 gün azalır.

Morarmadan burun estetiği üzerine bir çok çalışma ve uygulama yapmaktayız. Eskiden ameliyat sonrası erken dönemde buz uygulamaları, soğuk kompresler, jeller uygulardık. Hatta burun estetiği sonrası morluklar için kremler verirdik. Ancak hasta burun estetiğinde niçin morarıyor? Önemli olan bu sorunun cevabı.

Burun ameliyatlarında her hastada farklı işlemler yapıldığını belirtmiştim. Eğer bir hastada kemik doku ile çok uğraşmak gerekirse o hastalarda morarma görmekteyiz. Sadece burun ucu estetiği, sadece nefes almada zorlanma için yapılacak olan septoplasti gibi operasyonlarda morarma hiç görülmez, hatta alçı da koymak gerekmez.

İşte kemik ile uğraştığımız burun ameliyatlarında gördüğümüz bu morarma ve şişmeyi nasıl azaltacağımız önemli. İşin sırrı aslında mümkün olduğunca “kanatmamakta”. Yani kullanılacak cerrahi aletlerin kalitesi ve keskinliği oldukça önemlidir. Aynı amanda estetik cerrahın işlem yapacağı kemik dokuyu diğer dokulardan ayırması, minimum travma yaratması, özel bir sistem ile ilk gün oluşabilecek sızıntıları dışarıya tahliye etmesi ile morluk hiç gözlenmez. Hatta buz ve soğuk uygulamaya da gerek kalmaz.

Bu sayede hastalarımız burun estetiği sonrası hızlı bir derlenme dönemi geçirir. Ameliyat sonrası korkutucu görüntülerden korunmuş olur.