Skip links

Çocuklarda Kulak Estetiği Ne Zaman Yapılmalıdır?

Çok önemli bir konudur. Çünkü çocuk psikolojisinde, kişilik gelişiminde iz bırakabilecek bir konudur. Çocuklarda (erken çocukluk döneminde ) henüz süperego gelişmemiştir. Kısaca egolarımızla yaşarız o dönemde. Yani “ben, bencillik, kendi isteğimiz” ile her şeye yaklaşırız. Acıma duysumuz, hoşgörü, nezaket, empati gibi kavramlar daha ortada yoktur. Nedir süperego?  İşte “ego”muzu dizginleyeyen  “süperego”dur. Egomuz bir olay karşısında anlık bir kararla sadece bizim yararımıza bir dürtü sağlarken hemen akabinde süperegomuz devreye girerek bizi uygar bir insan haline çeviriverir. Yani mağara adamı ile günümüz insanı arasındaki fark gibidir. Bu olmadığında çocuklar karşısındaki bir çocuğun dikkar çeken farklılığını hemen fark ederek sorgulamaya başlarlar. “Seninki neden böyle? Benimki böyle değil.”  Hatta daha ileriye giderek ona zarar vereceğini, üzülebileceğini düşünmeden “alay” edebilirler. İşte bu dönemde çocukta “okula veya kreşe gitmek istememe, ağlama, hırçınlık başlar, devam etmesi halinde “içe kapanma” ile karşılaşılabilir.

Aile bireylerinin çocuklarındaki kulak şekil farklılıklarını fark ettikleri dönemde “çocuğun dikkatini çekmeden” bir estetik plastik cerrah ile görüşmelerinde yarar vardır. Kendi aralarında yapacakları konuşmaları çocuklarının duymaması önemlidir. Ben ailelere iki yaklaşım öneriyorum;

Birincisi; çocuk kulağı ile ilgili hiçbir sıkıntı yaşamıyorsa siz dile getirip ameliyat ettirmeyin. Bu deformitenin şiddeti ile de alakalıdır. Hafif bir kepçelik olabilir belki anne ya da baba olarak sizi rahatsız edebilir ama çocuk farkında bile değildir. Bırakın çocuk büyüyüp kendisi istesin.

İkincisi; eğer çok bariz bir şekil bozukluğu varsa (ileri düzeyde kepçelik, büyüklük vs)  6 yaşta okul öncesinde ameliyat planı yapılması.

Tabii ki bu iki yaklaşım; kepçe kulak ve benzeri bir durum için geçerlidir. Eğer kulağın tam yokluğu , çok az geliştiği bir deformite (microtia “şekil 1.”) varsa çocuğun dile getirmesi beklenmemeli, okul öncesi mutlaka tedavisi planlanmalıdır.