Skip links

İstanbul’da Estetik Ameliyat

Bence dünyanın en güzel şehri İstanbul’dur; içinden deniz geçen tarih kokan heybetli şehir. İstanbul dünyanın tanıdığı, birçok Avrupalının hayatlarının bir döneminde geldiği, kültürel turların yoğun yaşandığı bir şehirdir. Türkiye’de arayıp da bulamayacağınız hiçbir şeyin olmadığını düşünüyorum bu şehirde. Daha açık bir ifade ile; eğer ülkemiz coğrafyasında herhangi bir hizmet, iş, finans, ticaret, üretim, malzeme vs. arıyorsanız ve ulaşamıyorsanız mutlaka bir de İstanbul’a bakmalısınız.

Türkiye’de tahminen 2000 civarında olan estetik cerrah sayısının yaklaşık yüzde 60’lık bir kısmı İstanbul’da çalışıyor. Bu da bize bu şehrin estetik ameliyatlar açısından ne denli yoğun olduğunun bir göstergesidir. Peki niçin estetikte İstanbul? Farkı ne? İstanbul’da yapılan estetik ameliyatlar daha mı iyi yapılıyor? Ya da İstanbul’daki estetik cerrahlar çok mu iyiler? İstanbul estetik cerrahi ameliyatlarının yapıldığı çok iyi hastanelere mi sahip? Veya İstanbul’da en iyi estetik cerrahi merkezi neresidir? Türkiyenin en iyi estetik cerrahları İstanbul’da mıdır?

Ankara’da 6 yıl tıp eğitimi aldığım dönem, Mersin’de 6.5 yıl plastik cerrahi ihtisası yaptığım dönem, Kayseri’de 2 yıl mecburi hizmetle birlikte toplam 6 yıl estetik merkezi işlettiğim dönemleri toplayacak olursam; yaklaşık 18 yıl anadolunun farklı illerinde görev yaptım. Kayseride A plus hastanelerde, Mersinde üniversitede  ameliyat yaptım, her türlü teknolojik imkana da sahip hastanelerdir. Oralarda çalıştığım dönemde hasta görüşme ve muayenelerimde fark ettiğim bir şey vardı. Burada genelleme yapmıyorum, ancak bazı hastalarımız görüşmelerimizin sonunda şu soruyu soruyorlardı: “Hocam acaba bir de İstanbul’daki doktorlarla görüşsek mi? Ne dersiniz?”  İlginç, bu soruyu o şehirde iş yapan bir doktora sormak da ayrı bir araştırma konusu olsa gerek. Anadoluda çalıştığım dönemde bu tip sorulardan çok da hoşlandığımı söyleyemem. Çünkü iyi bir eğitim almış , doğru işler yapan bir estetik cerrahsınız ama insanların gözündeki “İstanbu’un büyüsü” bu soruyu sordurtuyor. Özellikte sağlıkta anadoludaki hastanelerin zamanında yetersiz olması, hatta bazı branş doktorlarının olmaması insanları daha büyük illere gitmeye zorlamış. Mesela Mersindeki insanlar Adana’ya, Sivas , Yozgat; Nevşehir, Niğde, Aksaray ve Kahramanmaraş  Kayseriye, hatta Kayserideki ve Adanadaki hastalar bile Ankara ve İstanbula gitmişlerdir. Bu gelenek hala sürmekte, Türkiyenin en batısından en doğusuna kadar tüm branşlarda doktorlar bulunmasına rağmen ülke içi sağlık turizmi devam etmektedir. Toplumsal bilincin artmaya başlaması, internetin daha yaygın kullanılmaya başlaması ile insanlar tedavi olacağı merkezi ve hekimi seçerek hareket etmekteler, bu nedenle de farklı illere tedavi amaçlı gitmektedirler.

İstanbul’da estetik merkezi açmama karar vermemin en büyük nedeni yurtdışı sağlık hizmetine açılmak, aynı zamanda da yurtiçi hastalarımızın taleplerine cevap verebilmek olmuştur. Çünkü İstanbul’da estetik ameliyat olmak için anadolunun her ilinden hasta gelebilmekte, aynı zamanda orta asya ve  avrupa’dan çok fazla hasta başvurmaktadır. İlginç bir şekilde İstanbul’a estetik operasyon için diğer illerden gelen hastalar çok daha kararlı gelmekte, aynı gün veya ertesi gün ameliyata girmek istemekteler. Çünkü ulaşım, konaklama gibi giderleri en aza indirmek gerekiyor. Ancak diğer illerde görüşme ile ameliyata karar verme süreci daha uzun olabilmektedir.

İstanbul’daki hastanelerde birçok teknik ekipman (mesela laserler ve benzeri yüksek teknolojik aletler) hastane bünyesinde olup kullanabilmekteyiz. Ancak bu dediğim yanlış anlaşılmasın. Ben Kayseri’de estetik ameliyatları en donanımlı hastanelerde yapmaktayım, ancak cerrahi aletler yönünden hiçbir eksik yok. Sadece belirli ameliyatlarda kullanılan bazı lazer sistemleri hastane bünyesinde yok, kişisel olarak aldığımız cihazlarımızı kullanmak zorundayız. Şehirde ne kadar çok hastane olursa o kadar çok yarış olduğu için İstanbul’da hastaneler yatırıma çok daha fazla önem vermekteler.

İstanbul’da estetik ameliyat olmak isteyen hastalarımıza önerilerim; öncelikle bilmeleri gereken bu şehirde çalışan estetik cerrahlar ile diğer illerde çalışan estetik cerrahların benzer eğitim almış olmaları, yaşam ve çalışmak için bu şehri tercih etmiş olduklarını unutmasınlar. Yani sırf İstanbul’un estetik cerrahı diye karar vermemeleri, doktoru iyi araştırmaları, mutlaka muayene olmaları ve hür iradeleri ile ameliyat kararını almalarıdır. İldışı ve yurtdışı hastalara önerim; karar verdikleri birkaç doktor ile görüşmeleri, onları dinlemeleridir. Ameliyat olacağınız hastanenin belirli bir donanıma sahip olması (hastanenin teknik desteği ve anestezi ekibi çok önemlidir) çok önemlidir. Ameliyat olacağınız hastanenin ismini öğrenin, mümkünse gidin, görün, anestezi ekibi ile tanışın.

Özellikle yurt dışından İstanbul’da estetik ameliyat olmak için gelecek hastalarımızın asla unutmaması gereken şey şudur; uçak bileti, konaklama, transfer gibi işleri kolaylaştırıcı hizmetler çok cazip gelebilir. Ancak önemli olan 3 günlük kalacağınız otel, alacağınız uçak bileti veya taksi ücreti değil, İstanbul’dan giderken vücudunuzda götüreceğiniz değişimdir. Bu şehirden evinize döndüğünüzde baki kalan bu olacaktır.

Bu nedenle merkez seçimi değil; o merkezde sizi “kimin” ameliyat edeceğidir önemli olan. Özellikle İstanbul’da saç ekiminde çok daha dikkatli olmak gerekir. Bir çok mekan maalesef doktor bile bulunmayan, işletmecilerin işlettiği mekanlardır. Görüştüğünüzde sizi hangi doktorun ameliyat edeceğini, geldiğinizde “diplomasını” mutlaka görmek istediğinizi belirtiniz. (Bu ayıp değil, eğer tıp fakültesi  ve uzmanlık diplomalarımıza bir hastam bakacak olursa ben memnun olurum, çünkü liseden sonra 13 yıl okuduğumuzun belgesidir.)