Skip links

İstanbul’da Son Dakika Estetikleri

İlginç bir başlık, İstanbul gibi büyük ve iş yoğunluğu fazla, görselliğin ön planda olduğu şehirlerde kadınlar ve erkekler eskiye göre imajlarına çok daha fazla önem vermektedirler. Özellikle gençler vücut imajlarına daha dikkat etmektedir, bu yaradılışımızın bir gereğidir. Beğenilmek, beğendirilmek her iki cinsiyetin de arzuladığı bir durumdur. Saçımızın görünüşü, yüzümüz ve makyajımızın görünüşü, kıyafetlerimizin vücudumuzdaki duruşu için gün içerisinde defalarca aynaya bakarız.  İşte tam da bu noktada bazen yüzümüzdeki ufak bir kusur dikkatimizi çekiverir. Daha önce orada olmayan bir kırışıklık, ince olan dudaklarımızın birden size daha ince görünmesi, göz altı torbaları, burundaki hafif bir kemerin resimde belirgin çıkması sizin dikkatinizi o bölgeye toplar.

Aslında bu bahsettiğim şeyi açacak olursam; bu durum mevcut olan gerçek vücut imajlarımızla (aynaya baktığımızda gördüğümüz, ya da bir resmin bize gösterdiği vücut imajımız) , hepimizin beynindeki kendi vücut imajlarımızın (beynimizdeki algıladığımız kendi vücut imajımız) çatışmasıdır. Yani bu iki imajı üst üste koyduğumuzda farklılık görüyorsak o zaman dikkatiniz o vücut bölgenizde yoğunlaşır. İşte tam da o zaman araştırmaya başlarsınız. İlk merak edilen ameliyatsız ne yapılabileceğidir.

İşte bazen bu durum önemli bir organizasyon öncesinde, iş görüşmesi, düğün, nişan, mezuniyet gibi kısıtlı bir zaman diliminde kişinin dikkatini çekebilir. Bu gibi kısıtlı zamanda biz estetik cerrahlar kamuflaj yöntemlerine başvurabiliriz.

Özellikle yüzdeki kırışıklıklarda on dakikada dolgu uygulamaları ile sonuç alınabilmekte. Bu sayede akşam katılacağınız bir davette kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Yine dudak kalınlaştırma, dudak konturu sağlamada dolgu uygulamaları ile daha hacimli ve şekilli bir dudağa beş dakikada kavuşmak mümkün. Hyaluronik asit yapısından dolayı bu dolgular üzerindeki cildin nemlenmesine de katkıda bulunurlar. Bu sayede dudaklarınız daha ıslak ve genç görünür.

Kaşlardaki düşüklük ve üst kapaklardaki deri katlantıları için üç ayrı uygulama yapılabilir. Botox ile kaşlarda kalkma sağlanır. Ayrıca iple askı  yöntemleri ile kaşlar, ve yüz bölgesi asılarak estetik bir sonuç elde edilir. Ayrıca kaş kenarlarına dolgu uygulanarak kenar kısımlarının daha kalkık görünmesi sağlanabilir.

Gündemde olan bir diğer ameliyatsız estetik uygulama ise yüz bölgesinde gençleşmenin sağlandığı iple askı teknikleridir (iple askı, örümcek ağı, altın ip isimleri ile ticari olarak sunulan) . Sadece yüzeyel bir anestezi sayesinde iplikler ile yapılan, herhangi bir kesi yapılmaksızın yüz gençleştirme sağlanan yöntemdir. Tabi ki bir yüz germe operasyonu gibi bariz bir değişim sağlamak mümkün olmaz. Ancak ameliyat olmayan, ameliyattan korkan, ya da vakti olmayan insanların kısmi olarak sorunlarını gidermemize olanak sağlayan tekniklerdir. Uygulamada bazı ipliklerden faydalanarak, sarkma olan dokunun yukarı yönde askılanması işlemi ile sarkma belirli oranda düzelmiş olur. Farklı askı dikişleri kullanılır. Kimisinde balık kılçığı gibi ters yönde çıkıntılar vardır, bazı ipliklerde ufak kanca benzeri eklentiler vardır. Hepsinin ortak etki mekanizması; sarkıklık olan cildi daha yukarı vektörde cilt altındaki yumuşak dokulara tutunarak askılamaktır. Her yabancı cisme vücudumuzun verdiği tepki sayesinde (yeni hücre göçü olarak yabancı cisimlerin etrafında doku kalınlaşır, fibrozis denilen durum) de ciltaltı doku kalınlığı artar. Bu sayede de kırışıklıklar azalmış olur.

İşte botox, dolgu, askı yöntemleri gibi uygulamalarımızla son dakika estetikleri ile kişinin kendini daha iyi hissettirmemiz mümkündür. Burada dikkat edilmesi gereken; bu işi bir estetik cerrah ile görüşerek, hangi tekniğin uygun olacağı, ya da kombine (birkaç tekniğin birlikte kullanımı) uygulamalardan hangilerinin yapılması gerektiğinin tespit edilmesidir. Bazı uygulamalar bir arada yapılamaz, bazıları bir arada yapılabilir. Estetik cerrahınız size uygun olan tekniği ve kaliteli bir ürünü seçerek en iyi sonucu alacaktır.