Skip links

Kepçe Kulak Estetiği

Kulaklarımız baş bölgesinde bulunmasından dolayı göz önündedir.

Özellikle erkeklerde saçlar genellikle kısa kullanılmasından dolayı kulaklar daha belirgindir. Kadınlarda ise saçlar toplandığında sorun yaratmaktadır. Kulaklarından şikayetçi olan insanlar çocukluk yıllarında okul döneminde oldukça sıkıntılar yaşamış olabilirler. Kepçe kulak olarak bilinen “prominent ear” en sık gördüğümüz kulak deformitesidir. Kepçe kulak deformitesinde çocukluk döneminde kreş ve okula başlamadan önce 4-6 yaş arasında operasyon yapılarak çocuğun olası psikolojik sıkıntılarının önüne geçilebilir.

Benim gözlemlerime göre kulaklarından estetik olarak rahatsızlık duyan bireyler daha çok saçlar ile kamuflaj yöntemini kullanıyorlar. Kız çocukları ve kadınlar ile erkekler kulaklarını örtecek şekilde saçlarını uzun kullanırlar.

Kulaklarımızı birkaç açıdan estetik olarak değerlendiririz. Birincisi büyüklük , küçüklük olarak, diğeri yapısal olarak bazı kıvrımları içerip içermemesi ve kulak memesinin şekli, diğeri kafatasımızdaki yerleşimi ve açısı.

Bazen kulaklarımız belirli oranlara göre büyük veya küçük olabilir, şekli ve açıları normal olabilir. Bu durumda büyük ise yüz oranlarıyla uyumlu hale getirmek mümkündür. Ancak küçüklük durumunda ( tam yokluğu veya çok çok küçük olduğu “microtia” durumunda) biraz daha zahmetli ameliyatlara ihtiyaç duyarız. Kişinin kaburga kıkırdaklarından aldığımız kıkırdak dokuya şekil vererek bir kaç seanslı ameliyatla kulak oluştururuz.

Eğer kulağımızın olması gereken bazı kıvrımları eksikse o zaman kulak daha açılı ve belirgin durur. İşte kepçe kulak olarak bilinen deformite de bu şekilde oluşur. Bu durumda kulak arkasından yapılan küçük bir kesi ile bu kıvrımlar oluşturulacak şekilde kıkırdak dokuya kalıcı dikişler atılarak kulak kıkırdağı katlanır. Böylece kulağın kepçeliği azalarak daha düz bir şekil alır. Ek olarak bir de kulak ile kafatası arasındaki açıyı daraltarak kulakların önden bakıldığında belirgin görünmesi engellenir.

Bazı insanlar kulak memesinin büyüklüğünden veya tam tersi küçüklüğünden de şikayetçi olabilir. Büyüklüğünden şikayetçi olan hastalarımızın kulak memeleri küçültülebilir, küçüklüğünden şikayetçi olanlarınki ise bir miktar büyütülebilir.

Bazen kadınların ağır küpe takmaları sonucu gelişen “küpe deliğinin büyümesi” deformitesi gelişebilir. Bu deformite çok ileri boyuta ilerleyerek “küpe deliği yırtılması” oluşabilir. Bu durumda bu dokular tazelenerek tekrar kapatılarak küpe deliği küçültülmüş olur.

Kulak estetiği istemiyle başvuran hastalarımızın istekleri kulakların mümkün olduğunca kafatasına yaklaştırılmasıdır. Uzun yıllardır sıkıntısı olan insanlar kulakların mümkünse hiç görünmemesini isterler. Aslında bu istek normal sayılabilir, çünkü yılların birikimidir. Ancak şu unutulmamalıdır ki; kulaklarımızın kafatası ile belirli bir açısı vardır ve daha fazla yapıştırılmamalıdır. Estetik olan tam yapışık kulaklar değildir. Ortalama 15 derece açı ile kulaklarımız kafatasımızdan ayrık durmalıdır.

Kepçe kulak estetiği lokal anestezi ile rahat bir şekilde yapılabilir. Eğer hasta çocuk değilse, ameliyattan tedirgin olmayacaksa lokal anestezi ile ağrısız bir şekilde yapılabilir. Ancak çocuklar ve tedirgin hastalarımızı uyutarak (genel anestezi) veya sedasyon (hafif uyku hali) anestezisi altında yapmak daha rahat olacaktır.

Farklı ameliyat teknikleri olmakla birlikte hepsindeki temel yaklaşım kulaklara erimeyen ipliklerle şekil verilmesi, yine emilmeyen ipliklerle kulağı kafatasına yaklaştırmaktır. Benim ek olarak özellikle erkek hastalarda tercihim kulak kıkırdaklarının törpülenmesi ile bir miktar inceltilmesidir.  Sebebi; kalın olan kıkırdak doku attığımız kalıcı dikişleri iterek kıkırdağın yırtılması sonucu tekrar açılma ihtimalinin olmasıdır. Eğer bir miktar kulak kıkırdağımız incelirse dikiş atmasak bile eskisi kadar kepçe durmaz, atacağımız kalıcı dikişlerle de açılmadan ömür boyu istenilen şekli koruyacaktır. Bu tekniği bazen kadın kulaklarında da uygulamak gerekebilir.

Kepçe kulak estetiği yaparken dikkat edilmesi gereken bir bölüm de; kulak lobülüdür(kulak memesi) . Kepçe kulak estetiğinde kulak kafatasına yaklaştırıldığı zaman bazen kulak memesi eskiye göre daha belirgin olabiliyor.  Bu duruma dikkat etmek gerekir, gereken hastalarda kulak memesine de müdahale etmek gerekebilir.

Özellikle son yıllarda çok konu edilen ve dönem dönem bana da sorulan bir soru; “iple kulak estetiği” yapıp yapmadığımdır. Şunu unutmamak gerekir ki; tüm kepçe kulak estetikleri iple yapılır zaten. Kulak arkasından yaptığımız kesiyi yapmadan yapılan “iple estetik” hızlı işe dönüş sağlar, kesi olmaz. Ancak yukarıda bahsettiğim bazı manevraları (kıkırdağın inceltilmesi gibi) yapamadığı için tekrar açılma oranı klasik ameliyata göre çok daha fazladır. Klasik kepçe kulak estetiğinde bile en çok gözlemlediğimiz komplikasyon dikişlerin açılması , kıkırdağı yırtması yüzünden kulağın tamamen ya da kısmen açılmasıdır. Ortalama yüzde 3-8 oranında görülebilir. Bu durumda mutlaka revizyon (düzeltme) operasyonu gerekir. İşte bunların yaşanmaması , ameliyatın tek seferde olması için iyi bir cerrahi teknik ile doğru dürüst bir operasyon yapmamız gerekir. Ayrıca da hastalarımızın bakımlarını ve kontrollerini aksatmamaları ve önerilerimize harfiyen uymaları gerekmektedir.

Kepçe kulak ameliyatında kulağa attığımız dikişler sürekli dışa doğru kulak kıkırdaklarımızca itilir. Dikişlere binen yükü azaltmak için ilk iki üç gün sargı ve baskılı pansuman yaparız. İki günden sonra sargıları açarak ilk on gün boyunca “tenisçi bandajı” diye bilinen lastikli bir bandaj ile kulakların açılmaması sağlanmalıdır. Bu on günlük sürede kıkırdaklarımız yavaş yavaş şekil almaya başlayıp, etraftaki yumuşak dokular yapışarak yeni şeklini alır. Artık kulaklarımızda dışarıya doğru itme kuvveti azalmış olacaktır. Diğer on gün boyunca da gece yatarken bandajın takılması uygun olacaktır.

Genellikle genç hasta grubu ile çalıştığımız için gerek sportif faaliyetler açısından, gerekse iş  hayatında çok aktif olmalarından dolayı bu operasyon için kendilerine müsait bir zaman dilimi ayarlamaları gerekir. Ortalama 5-7 gün yeterli olabilir. Eğer tenisçi bandajı ile çalışabilirseniz 2 gün bile yeterli olabilir.

Kepçe kulak estetiği olmayı düşünen hastalarımıza önerilerim;

Öncelikle bu durumun psikolojilerinde sıkıntıya yol açacak bir durum olmadığını bilmeleri, düzeltilebilir bir durum olduğunun farkında olmaları gerekir. Ayrıca kulakların her insanda tam simetrik olmadığının farkında olmaları gerekir. Ufak tefek farklılıklar her insanda olabilir. Ameliyat bile olsanız bazen ufak bir iki milimetrelik farklılık olabilmektedir. Bu nedenle lütfen bu işi “takıntı” boyutuna getirmeyin. Estetik ameliyat olmayı düşünen her hastaya önerim; “resmin bütününe bakmaları” dır.  Aynaya baktığımızda yüzünüze bakmanızı, değişimle mutlu olmanızı öneririm. Tek tek burun deliklerini incelemek , kulaklara dönüp dönüp bakıp “aynı mı?” sorusunu günde 20 kez kendi kendinize sormak insanı mutsuz eder. Artık belirgin bir kulak yapınız yoksa, güzel bir kıvrım oluşturulmuşsa, mümkün olabildiğince eşit duruyor ise bununla mutlu olmak gerekir.

Kepçe kulak estetiği fiyatları ise yasalar gereği internet sitelerimizde açıklanamamaktadır. Ameliyatın nasıl yapılacağına (lokal anestezi , sedasyon ve genel anestezi), nerede yapılacağına (tıp merkezi, b sınıf hastane, a sınıf ve a plus hastane) ve kimin yapacağına (estetik cerrahınızın kim olacağına) göre değişir.