Klasik Liposuction

Liposuction ince kanüller yardımı ile vücut şeklini bozan fazla yağlı bölgelerden vakum ile yağ alma işlemidir. Vücudun yağ olan herhangi bir alanında yağ fazlalığını azaltmak için kullanılmaktadır

Gerek genetik nedenler gerek hormonal nedenler gerekse belirli miktarlarda kilo alımına bağlı olarak vücudumuzun çeşitli bölgelerinde deri altında yağ birikimi olabilir.  Vücudun karın, uyluk, kalça ve yüz gibi belirli bölgelerinde, diyet ve diğer zayıflama yöntemlerine yanıt vermeyen dirençli yağ dokularının alınması ve vücut hatlarının daha iyi şekillendirilmesi için yapılan cerrahi bir yöntemdir.

“Liposuction kesinlikle bir kilo verme ameliyatı değildir, vücut şekillendirme ameliyatıdır.”

Liposuction Hangi Bölgelere Sıklıkla Uygulanır?

Yüzümüzde yanaklar ve çene altı ile gövdemizde göğüslerimiz, göbek çevresi, belin yan kısımları ile sırt, üst kol ve uyluklarının üst dış ve iç kesimleri ile diz içleri liposuctionın en sık uygulandığı alanlardır.

Erkeklerde jinekomasti dediğimiz göğüslerin büyümesinin düzeltilmesi ile göbek ve bel çevresi en sık uyguladığımız alanlar iken bayanlarda yine bel çevresi ve basenler en çok liposuction yapılan alanlardır.

SIKÇA SORULAN SORULAR

Planlanan ameliyat öncesi ideal kilonuza kavuşmanız gerek ameliyatınızın kolaylaşması gerekse ameliyat sonrası alacağınız sonucun daha da iyi olması bakımından önemlidir. Burada kilo verirken dikkat edilmesi gereken husus bunu sadece diyet ile değil aynı zamanda egzersiz ile desteklemektir.

Ameliyatınızın uygulanacağı alan sayısı ve miktarına göre işlemin hangi anestezi tipiyle yapılacağına karar vermek gerekir. Bazı liposuction işlemleri lokal anestezi ile yapılabilmekte iken bazı işlemlerde sedayon anestezisi veya genel anestezi tercih edilmektedir.

Liposuction operasyonu öncesi ameliyat hazırlıkları diğer tüm ameliyatlardan önce yapılması gerekenler ile benzerdir. Eğer ameliyatınız genel anestezi ile yapılacak ise ameliyatınızdan önce gerekli kan tahlilleri yapılacaktır. Bu tahliller genellikle ameliyatınızın yapılacağı hastanede sabah aç karnına başvurduğunuzda yapılır. Gerekli gördüğü takdirde anestezi uzmanı ek tahlillere başvurabilir. Bunun için kronik bir hastalığınızın olup olmadığı, herhangi bir ilaç kullanıp kullanmadığınız ve alerjinizin olup olmadığı çok önemlidir. Bu soruları ameliyat kararı aldıktan sonra size soracağız ve durumunuza göre ek tahliller ve konsültasyonlar istenebilecektir.

Ameliyatınızdan önce sigara kullanımına son vermeniz gerek sağlığınız gerekse ameliyat sonrası iyileşme ve izlerin iyi iyileşmesi açısından çok önemlidir.

Ameliyat sonrasında genellikle bir gece hastanede kalmaktasınız. Ameliyatınızdan sonra çok fazla ağrınız olmamakta genellikle ağrı kesicilere cevap vermektedir. Ayrıca ameliyatınızdan sonra genellikle bir hafta antibiyotik ve ağrı kesici kullanmak durumundasınız. Bu arada 1-2 hafta süresi ile günlük pansuman yapmanız gerekmekte daha sonra ise genellikle iz giderici krem ve bantlar kullanmanız izlerin iyi iyileşmesi açısından önemli. Liposuction ameliyatından sonra kanüllerin vücuda giriş delikleri genellikle önemsenmeyecek hatta bazı hastalarda yıllar sonra bulunması bile zor olan iz bırakmaktadır.

Ameliyatınızdan birkaç gün sonra banyo yapmanıza müsaade etmekteyiz. Ayrıca ameliyatınızdan sonra size vereceğimiz korseyi 3-4 hafta kadar kullanmanızı öneriyoruz.

Hastalarımız genellikle 2-3 gün içinde günlük aktivitelerine dönebilmekte, işlerine dönmeleri ise 7-10 gün sürebilmekte. Özellikle yurtdışı ve şehir dışından gelecek hastalarımıza bu süre de evlerine dönmelerini tavsiye etmiyoruz.

Ameliyatın üzerinden yaklaşık 3 hafta geçtikten sonra gerek iyileşmeyi hızlandırması gerekse ameliyat alanında dalgalı görünümü azaltıp engellemesi bakımından tıbbi masaj cihazları ile yapılan tedavileri de zaman zaman önerebilmekteyiz.

Bu ameliyattan sonra gelişebilecek komplikasyonlar genellikle her ameliyattan sonra gelişebilecek olanlara benzer olup bunlar kanama, enfeksiyon, dikiş reaksiyonları olarak kabaca sıralanabilir. Ayrıca ameliyat alanında geçici morarma, şişlik, duyu azalması, hassasiyet, ağrı ve yanma hissi olabilir.

Vücutta sıvı birikimi vaya aşırı sıvı ve kan kaybı gelişebilir cilt altındaki yağın vücudun başka bir bölgesine hareket ederek gittiği yerdeki organın fonksiyonlarını bozması (emboli); buna bağlı kalp ve akciğer yetmezlikleri gelişebilir. İç organ ve operasyon alanının altındaki dokularda yaralanmalar olabilir.

Ciltte yaralanma, enfeksiyon, operasyon alanında asimetriler, dalgalanmalar, ciltte buruşma, çökme ve sarkmalar ile ciltte pigmentasyon değişiklikleri görülebilir.

Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyatta da sınırlar vardır. Hastanın yaşı, ağırlığı ve sağlık durumu da göz önünde bulundurularak liposuctionda genellikle 4-5 litreden fazla yağ alma işlemi yapmayı tercih etmiyorum. Bir seansta alınacak yağ miktarı ne kadar artarsa operasyon sürecinde karşılaşılabilecek komplikasyon riski o kadar artmaktadır. Unutulmamalıdır ki liposuction bir kilo verme ameliyatı olmayıp bir kontur düzeltme ameliyatıdır. Bir seferde bir hastadan litrelerce yağ almak onun konturunu düzeltmediği gibi daha da istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bu bağlamda bu ameliyattan sonra veya aynı esnada germe tarzı dediğimiz kol germe, karın germe, uyluk germe, gıdı veya yüz germe ameliyatlarının gerekebilme ihtimali de göz ardı edilmemelidir.

DOKTORA SOR?

Saç Ekimi, Estetik ve Ameliyatsız Yöntemler hakkında merak ettiklerinizi Op.Dr. Onur Gürbüz cevaplıyor.