Skip links

Kol Estetiği

Kolun üst bölümünün iç ve arka kısımlarında oluşan yağ birikimi ve deri sarkmasının düzeltilmesi işlemidir.

Genelde kilo alıp verme, genetic yatkınlık, yaşlanma sürecine bağlı olarak yerçekiminin etkisi, derinin elastikiyetinin kaybı ve deri altı yağ dokunun azalmasına bağlı olarak deride oluşan sarkma sonucu kol estetiğine ihtiyaç duyarız.

Kol Estetiği Ameliyat Yöntemleri Nelerdir?

Üst kolun alt kısmında başta olmak üzere kol bölgesinde biriken yağların alınması işlemini liposuction ile yapabilmekteyiz.

Ancak bu bölgede yağ birikmesi ile beraber deri fazlalığı da oluşmuşsa veya özellikle yüksek miktarda kilo verme sonucu kolun içindeki yağlar azalıp deri sarkıklığı belirgin hale gelmişse deri çıkarma işlemi kaçınılmazdır.

Kol germe ameliyatlarında deri çıkarma işleminde bazı olgularda deri fazlasını koltuk altına doğru toparlayarak izin sadece koltuk altında kalacağı şekilde yapabilmekteyiz ancak deri fazlalığı ileri derecede olan ve dirseğe doğru uzayan vakalarda kolun iç kısmında koltuk altından dirsek iç kısmına doğru uzayan bir izin olması kaçınılmazdır.

İster sınırlı ister tam deri çıkarma işlemi olsun kol germe ameliyatlarında liposuction neredeyse tüm vakalarda uygulanmaktadır.

Kol Estetiği ile ilgili Sık Sorulan Sorular

Hastanın doktoruna varsa kronik hastalıklarını bildirmesi (kalp akciğer guatr anemi (kansızlık) ) varsa hangi tedavilerin uygulandığını söylemesi ve özellikle karın bölgesinde daha önce geçirmiş olduğu operasyonlardan detaylı bir şekilde bahsetmesi önem arz etmektedir. Eğer hastada akciğer kalp ve bağırsak sistemlerini ilgilendiren özel hastalıklar varsa bunlar ameliyattan belirli bir süre önce kontrol altına alınmalıdır.

Kontrol altına alınamamış şeker hastalığının (diabetes mellitus) ameliyat sonrası iyileşme döneminde komplikasyonlara neden olabileceği unutulmamalıdır.

Özellikle kan sulandırıcı ilaçların ameliyattan iki hafta öncesinden iki hafta sonrasına kadar kullanılmaması önerilmektedir.

Her türlü vitamin veya bitkisel ilaçların yine ameliyattan iki hafta öncesinde kesilmesi uygundur. Eğer doğum kontrol hapı kullanılıyorsa bunun bir siklus öncesinden bırakılması tavsiye edilmektedir.

Özellikle sigara kullanımının ameliyattan 1 ay önce bırakılması gerek yara iyileşmesi gerekse ameliyat sonrası diğer istenmeyen komplikasyonların önlenmesi bakımından çok önemlidir.

Ameliyat genel anestezi ile yapılır. Ameliyattan önce cerrahınız ile beraber belirlediğiniz plana göre ya tek başına liposuction yapılır ya da liposuction ile beraber sınırlı veya tam deri çıkarma işlemi beraber yapılır. İşlemin niteliğine göre operasyon 1-3 saat sürer. Eğer tam deri çıkarma işlemi yapılmış ise kol altından çıkarılan dren dediğimiz minik hortumlar olabilir ve bunlar ameliyattan sonra birkaç gün içinde çekilir. Kesiler kendiliğinden eriyen estetik dikişler ile kapatılmaktadır. Ameliyatın bitiminde genellikle kollara elastik bandaj sarmaktayız.

Ameliyattan sonra genellikle ilk 3-7 gün istirahat ve pansuman dönemi olarak geçmekte bu süreç içinde size yapacağımız uyarıları dikkate alarak size yazılan gerekli ilaçları kullanıp pansumanlarınızı yaptırmanız gerekmektedir. Bu ameliyattan sonra oluşabilecek olan ağrı genelde hastaların tolere edebildiği ve ağrı kesicilere cevap veren bir ağrıdır.

Genelde 2. haftadan itibaren günlük işlerinizi daha rahat yapabilmektesiniz. İzlerinizin güzel iyileşebilmesi için size özel verecek kremler veya bantları 3.haftadan sonra kullanabilirsiniz.

Ameliyattan sonra size giydireceğimiz özel korseyi tavsiyemize 3-4 hafta daha kullanmanız gerekecektir.

Kol bölgesine yönelik olmayan sporların başlaması 3.haftadan itibaren serbest iken kol bölgesi ile ilgili sporların başlaması 2 aydan önce olmamalıdır.

Doğal yara iyileşmesi sürecinde yara izinizin iyileşmesi belirli bir süre almaktadır. Bu süre 6-12 aydan önce olmamaktadır.

Aşağıda sayacağımız risk ve komplikasyonlar hastalarla tek tek konuşulmalı, bu risk ve komplikasyonları artıran nedenler özellikle belirtilmelidir.Bunların oluşmaması için alınacak tedbirler ve eğer bir komplikasyon gelişirse bununla nasıl baş edilebileceği konuşulmalıdır. Kanama hematom Ekimoz Seroma (sıvı toplanması) ve kronik yalancı kistler Enfeksiyon ve Sepsis Duyu kaybı Cilt nekrozu gecikmiş iyileşme Yara hattının açılmasıyla gecikmiş iyileşme Skar genişlemesi hipertrofik skar veya keloid oluşumu Asimetri Dirençli ödem Tromboembolik bozukluklar veya yağ embolisi Anesteziye bağlı riskler ilaç reaksiyonları kalp kardiyak problemler akciğer problemleri Yeniden ameliyat riski
Hiçbir germe ameliyatı izsiz bitirilemez. Plastik cerrahide estetik tüm germe ameliyatlarında iz mutlaka olur ancak bizler bu izleri sosyal hayatımızda diğer bireylerin kolaylıkla fark edemeyeceği bölgelerde saklı tutarız. Örnek verecek olursak yüz germe ameliyatında izler favori bölgesinden kulak önü ile yanağın birleşim sınırından aşağıya doğru inip kulak arkasından yukarı saçların içine doğru döner ve ameliyattan aylar sonra neredeyse görülemeyecek kadar güzel iyileşir. Aynı şekilde karın germe ve meme dikleştirme operasyonlarından sonra gelişen izler de genelde iç çamaşırının altında kaldığı için kolaylıkla fark edilememektedir. Oysa kol germedeki izler konusu hastalarımız için daha problem yaratabilmektedir. Çünkü özellikle sosyal hayatta kısa kollu kıyafet kullanımı esnasında ve kollar yukarı kaldırıldığında bu izler görülebilmektedir. Ayrıca sadece kol germede değil tüm germe ameliyatlarındaki izlerin iyi bir şekilde iyileşmesi yaklaşık 1 yıl sürmektedir ve sonunda iyi iyileşecek olan izler bile ilk 6 ay kızarık ve kabarık olmakta daha sonra aylar içinde kabarıklığı azalıp kızarıklığı solmaktadır. Bu konu ameliyat öncesi hastanın cerrahı ile görüşmesinde genellikle en çok aklına takılan ve sonucunu merak ettiği konuların başında gelmektedir.