Skip links

Kulak Estetiği

Kepçe kulak normalde kafa kemiklerimizden 20-25° dışa doğru açıyla bulunması gereken kulaklarımızın daha fazla açıda yerleşmiş olmasıdır.

Anti-helikalkatlantı dediğimiz kulak kıvrım kıkırdaklarının düzleşmesi veya konka dediğimiz kulak kepçe kıkırdağının normalden daha büyük olması veya bunların her ikisini beraber görülmesi sonucu oluşur. Bu tek taraflı olabildiği gibi her iki kulakta da olabilir.

Ameliyat için Kimler Uygun Adaydır?

Kulak gelişiminin %85’inin 4 yaş bitiminde tamamlandığı bilinmektedir.
4 yaş ve sonrası hastalar bu ameliyat için uygundur.

Ameliyat Nasıl Yapılmaktadır?

Ameliyat genellikle lokal anestezi altında yapılmaktadır. Kulak arkasında kalacak şekilde yapılan bir kesiyle kulak kıkırdaklarına ulaşılır sıklıkla düzleşen kıkırdaklar zayıflatıp kalıcı dikişler ile şekillendirilir bazen gerekirse fazla olan kıkırdak varsa çıkarılır. Kesi yeri eriyen dikişleri de estetik olarak kapatılır.
Ameliyat ortalama 1-1,5 saat sürmektedir.

Kulak Estetiği ile ilgili Sık Sorulan Sorular

Bu ameliyattan önce alınması gereken tedbirler konusunda söylenecekler aslında diğer lokal anesteziyle yapılacak olan ameliyatlarda alınacak önlemlerden pek de farklı değildir.

Öncelikle ameliyat bölgesinde lokalize bir enfeksiyonun olmaması önemlidir.

Tabii ki hastalarımız varsa kronik hastalıkları, sürekli kullandıkları ilaçları ve alerjileri konusunda hekimlerini bilgilendirmelidir.

Özellikle kan sulandırıcı ilaçların ameliyattan iki hafta öncesinden iki hafta sonrasına kadar kullanılmaması önerilmektedir.

Her türlü vitamin veya bitkisel ilaçların yine ameliyattan iki hafta öncesinde kesilmesi uygundur.

Ameliyat bitiminde kulağı şekillendirici ve koruyucu antibiyotiklerle hazırlanmış pet ve sargılardan oluşan pansumanımızı yapıyoruz. Bu pansumanı 1. ve 3. günlerinde kontrol ediyoruz. 3. günden sonra bu özel pansumanı açıp hastamızı tarif ettiğimiz uygulaması gayet kolay olan günlük pansuman takibine alıyoruz. Bu pansuman süreci 7-10 gün içinde tamamen bitmekte. 3.günden sonra özel elastik sporcu bandı dediğimiz bantlar ile kulaklarımızı koruma altına alıyoruz. Bu bandı ilk 15 gün gece gündüz takmayı, ameliyattan sonra ki ikinci 15 günde ise sadece geceleri yatarken kullanmanızı tavsiye ediyoruz.