Skip links

Popo Estetiği

Kadın vücudunun en önemli parçalarından biri olan poponun vücut ve kalçalar ile orantılı büyüklükte olması, yandan bakıldığında yeterli belirginlikte olması, pürüzsüz ve yuvarlak bir görünümde olması kadın figürünün tanımlanmasında belki de göğüslerden daha ön plana çıkmaktadır. İhtiyaca bağlı olarak farklı yöntemler kullanılarak popo şekillendirilebilir.

BREZİLYA TİPİ POPO KALDIRMA

Brezilya popo estetiği, vücudunuzun diğer bölümlerindeki doğal yağlar kullanılarak vücudunuzun güzelleşmesine ve poponuzun kaldırılmasına olanak verir. Liposuction ve lipofilling kullanılarak, pek çok kişinin hayalini kurduğu doğal görünüme, canlılığa, sıkılığa ve vücut hatlarına kavuşabilirsiniz.

Amaç sadece poponun yağ ile büyütülmesi değil aslında vücudun şekillendirilmesidir. O yüzden ameliyat öncesi dönemde hastanın hangi bölgelerinden ne kadar yağ alınacağı ve ne kadar yağın poponun hangi bölgelerine enjekte edileceğinin belirlenmesi bu yöntemde çok önemlidir.

Enjekte edilen yağların iyileşme döneminde bir kısmının eriyip yok olacağı bir gerçektir. Kalan miktarın ise popo bölgesinde kalıcı olacağı bilinmektedir. İşlem ileri tarihlerde yenilenebilme şansına yani birden fazla kez yapılabilme şansına sahiptir.

KALÇA DİKLEŞTİRME VEYA GERME

Kalça germe (popo germe) ameliyatı fazla kilo kaybı sonrasında formunu kaybetmiş gevşek deri ve yağ dokusunun özel cerrahi bir teknik ile alınması işlemidir. Popoda sarkan deri ve yağ dokusu alındıktan sonra geriye kalan doku gerilerek kalçaya yeni bir estetik form kazandırılır.

Kalçaların sarktığı durumlarda yapılması gereken cerrahi işlemler sarkma derecesine göre belirlenir. Poponun alt kıvrım çizgisinin dış sınırının bacak arka ortasını aşması durumunda poponun sarkmasından yani ptozisden bahsedilebilir. Genç hasta ve hafif ptozis varsa popo silikonu düşünülebilirken daha ağır formlarda deri çıkarılarak yapılacak germe ameliyatlarına ihtiyaç duyulabilir. Deformitenin derecesine göre popo bölgesinin üstünden veya altından planlanacak izler ile popo yukarı doğru kaldırılabilir. Yöntemin en büyük çekincesi poponun hangi bölgesinden yapılırsa yapılsın operasyon alanında kalacak izlerdir. Bu izler bazen poponun tam üstünde kemer gibi bazen yanda bazense poponun altındaki çizgi üzerinde olabilmektedir. Ayrıca bu bölgenin oturma alanında olması ve hareketli bölge sınırına yakın olması dikiş iyileşme ve açılma problemleri ile karşılaşabileceğimiz gerçeğini de beraberinde getirmektedir.

Popo Estetiği ile ilgili Sık Sorulan Sorular

Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Genellikle iç çamaşırın içinde kalacak şekilde iki kalça çıkıntısı arasından girilerek yapılır. Her bir taraf kalça kasının İÇİNE kas üstü veya altı değil) olacak şekilde oluşturulan cebe yerleştirilir.

Yapılan kesi estetik olarak dikilir ameliyat bölgesine genellikle iki adet diren yerleştirilir ve özel ameliyat korsesi giydirilir.

Ameliyattan sonra genellikle 1 veya 2 gün hastanede kalmak yeterlidir. Ameliyatta yerleştirilmiş olan drenler içine gelen sıvı miktarı azaldıktan sonra çekilecektir. Yaklaşık 10-15 gün süreyle hastalarımızın pansumanlarına dikkat etmeleri gerekmekte ve bu süreyi genellikle ev istirahati şeklinde geçirmektedirler.

Hastanın doktoruna varsa kronik hastalıklarını bildirmesi (kalp akciğer guatr anemi (kansızlık) ) varsa hangi tedavilerin uygulandığını söylemesi ve özellikle karın bölgesinde daha önce geçirmiş olduğu operasyonlardan detaylı bir şekilde bahsetmesi önem arz etmektedir. Eğer hastada akciğer kalp ve bağırsak sistemlerini ilgilendiren özel hastalıklar varsa bunlar ameliyattan belirli bir süre önce kontrol altına alınmalıdır.

Kontrol altına alınamamış şeker hastalığının (diabetes mellitus) ameliyat sonrası iyileşme döneminde komplikasyonlara neden olabileceği unutulmamalıdır.

Özellikle kan sulandırıcı ilaçların ameliyattan iki hafta öncesinden iki hafta sonrasına kadar kullanılmaması önerilmektedir.

Her türlü vitamin veya bitkisel ilaçların yine ameliyattan iki hafta öncesinde kesilmesi uygundur. Eğer doğum kontrol hapı kullanılıyorsa bunun bir siklus öncesinden bırakılması tavsiye edilmektedir.

Özellikle sigara kullanımının ameliyattan 1 ay önce bırakılması gerek yara iyileşmesi gerekse ameliyat sonrası diğer istenmeyen komplikasyonların önlenmesi bakımından çok önemlidir.

Ameliyattan sonra genellikle ilk 10-15 gün istirahat ve pansuman dönemi olarak geçmekte bu süreç içinde size yapacağımız uyarıları dikkate alarak size yazılan gerekli ilaçları kullanıp pansumanlarınızı yaptırmanız gerekmektedir. Popo protezi için giriş alanı olarak kullandığımız yer kolay enfekte olabilecek bir yere yakın olduğundan özellikle dikkat edilmelidir. İlk gün tuvalet için oturmaya izin verilir. Bacak altına ve bel altına gerekli destek yastıkları ile sırtüstü yatılmasına izin verilir. Genelde 2. haftadan sonra günlük işlerinizi daha rahat yapabilmektesiniz. Ameliyattan sonra size giydireceğimiz özel korseyi tavsiyemize 3 hafta daha kullanmanız gerekecektir. Genellikle 2. haftadan sonra basit yürüyüşleri tavsiye etmekteyiz ancak ağır sporların başlaması 3 aydan önce olmamalıdır. Doğal yara iyileşmesi için iç çamaşırınızın içinde bulunan yara izinizin iyileşmesi belirli bir süre almaktadır. Bu süre 6-12 aydan önce olmamaktadır. Bu iz ayakta hasta çıplak iken bile görülemeyecek yerdedir.

Kalça şekillendirme için planlanan popo protezi ameliyatı ile beraber özellikle bel bölgesinin inceltilmesi için liposuction uygun vakalarda yapılabilir. Elde edilen yağlar uygun hastalarda yine kalça şekillendirmede kullanılabilmektedir.

Aşağıda sayacağımız risk ve komplikasyonlar hastalarda tek tek konuşulmalı, bu risk ve komplikasyonları artıran nedenler özellikle belirtilmelidir. Kanama hematom Ekimoz Seroma (sıvı toplanması) ve kronik yalancı kistler Enfeksiyon ve Sepsis Duyu kaybı Cilt nekrozu gecikmiş iyileşme Yara hattının açılmasıyla gecikmiş iyileşme Skar genişlemesi hipertrofik skar veya keloid oluşumu Asimetri Dirençli ödem ve Kronik ağrı Protezin yerleştirildiği kasın kenarından belirmesi veya ele gelmesi Kalça arkasındaki sinir ve damar paketinin hasar görmesi Tromboembolik bozukluklar veya yağ embolisi Anesteziye bağlı riskler ilaç reaksiyonları kalp kardiyak problemler akciğer problemleri Yeniden ameliyat riski