Skip links

Saç Ekimi

Dünyada ve ülkemizde saçları ile ilgili sorunlu olan kişilerin sayısı saymakla bitmez. Saçları ile ilgili sorun yaşayan insanlar bu sorunlarına yönelik gerek alternatif tıpta gerekse modern tıp dünyasından çözüm aramaktadır. Kimyasal ya da doğal ilaçların yanı sıra bazı beslenme tavsiyeleri gibi tedavi şekilleri de bu çözümlerden bazılarıdır. Bu çözümlerin içerisinde en kalıcı çözüm ise saç ekimi işlemidir. Saç ekimi oldukça uzun zamandır denenen bir tedavi yöntemi olup, FUT adı verilen yöntem sayesinde geçerlilik kazanmıştır. FUT yöntemi enseye atılan dikişler sebebi ile bıraktığı iz, hissizlik ve uyuşukluk gibi sebeplerden ötürü insanların saç ekiminden sakınmalarına sebep olmuştur. Günümüzde ise saç ekimi eziyet olmaktan çıkmış ve insanlar tarafından tercih edilen bir tedavi yöntemine dönüşmüştür. Bu durumun oluşmasındaki en büyük etken ise 2000’li yılların başında uygulanmaya başlayan ve popüler olan FUE yöntemidir. Bu yöntemde FUT yönteminin aksine enseden şerit şeklinde deri alınmaz, saç kökleri tek tek alınır. Alınan bu saç kökleri özel ısıda, özel sıvının içerisinde bekletilerek saç ekimi yapılacak bölgeye yerleştirilir.

FUE yönteminde, diğer yöntemde olduğu gibi kanama ve kalıcı izler oluşmamaktadır. Saç ekimi esnasında veya sonrasında ise kanama, ağrı gibi sıkıntılarda minimize edilmiştir. Saç ekimi uzmanları da saç ekiminde FUT yöntemi yerine FUE yöntemini tavsiye etmektedir.

Bacak Estetiği ile ilgili Sık Sorulan Sorular

Saç ekimi operasyonu, erkek tipi saç dökülmesi yaşayan her hastaya yapılabilir. Erkek tipi saç dökülmesi genetik olarak buna yatkın kişilerde erkek hormonunun etkisiyle gelişmektedir. Zaman içinde bu hormonun etkisiyle saçlar incelir, uzamaz ve sonunda tamamen dökülür. Bu gibi durumlarda saç ekimi kesin ve kalıcı bir tedavi yöntemidir. Saçlı deride oluşan kaza ve herhangi bir travma sonrasında yanık izi olan kişilerde o bölgede kan dolaşımı var ise saç ekimi operasyonu yapılabilir. Saç Ekimine uygun kişiler, başının her iki yan ve arka bölgelerinde yeterli miktarda saç olan kişilerdir. Bu operasyona uygun bir diğer aday ise göğüs, bacak gibi bölgelerde yeterli miktarda kıl olan kişilerdir. Geçmişte birçok hasta saç ekimi operasyonu için uygun görülmezken modern tekniklerin gelişmesiyle saç ekimi için uygun adaylar olmuşlardır.

Sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız, unutulmaması gereken en önemli nokta, saçın sadece kökünden beslenebileceğidir. Sağlıklı saçlara sahip olmak için dengeli, sağlıklı ve doğru beslenmeliyiz. Kışın soğuğa, yazın güneş ve deniz suyunun oluşturduğu kuruluğa karşı gerekli önlemleri almalısınız.

Saçı 2 – 3 günde bir PH değeri 5.5 olan şampuanlar ile yıkamanız yeterli olmaktadır. Bunun dışında beslenme alışkanlıklarına özellikle protein açısından zengin ancak karbonhidrat açısından fakir beslenmeye, yeşil sebze, süt, yumurta, baklagiller tüketimine dikkat edilmelidir.

Saça mümkün olduğu kadar boya, jöle, fön gibi fiziksel ve kimyasal uygulamalar yapılmamalıdır. Bilinenin aksine saçı kısa kestirmekle saçların gürleşmesi arasında hiçbir bağlantı bulunmamaktadır. Saç, kırıkların temizlenmesiyle daha kolay uzuyor ve daha canlı hale gelebilir.

Saçları korumanın bir yolu da havaların kuruduğu kış aylarında saçlara nemlendirici ürünler kullanmaktır. Yaz aylarında saça ağır gelebilecek ürünlerden kaçınmak gerekmektedir.