Skip links

Sekonder Rinoplasti (Burun Düzeltme Operasyonu, İkinci Burun Estetiği)

Burun estetiğinde gold standart ; ameliyatın tek seferde başarıyla sonuçlanmasıdır. İyi nefes alabilen ve yüz ile uyumlu bir burun elde etmek gerekir. Ancak bazen hastalarımız bazı yanlış operasyonlara maruz kalabilmekte veya ameliyat sonrası çok büyük bir travma sonucu dış görünüşleri eski hallerinden bile kötü bir duruma gelebilmektedir.

Özellikle ehil olmayan ellerde yapılacak bir burun estetiği hastaya eski halini bile aratacak sonuçlarla karşımıza çıkabiliyor. Aşırı alınmış bir burun kemeri, aşırı alınmış kıkırdak dokular sonucu saddle nose (semer burun) ya da çökmüş burun deformitesi ile karşılaşırız. Bu  durumda eksik olan dokuların yerine konması gerekir. İşte tam da bu noktada şu soruyu sormak lazım;

Eksik olan doku nereden bulunacak?

Çünkü çok büyük bir ihtimalle bu dokular ilk operasyonda alınıp atılmış oluyor. Biz estetik cerrahlar kıkırdak doku eksikliklerini kulak ve kaburganızdan, kemik doku eksikliklerini de kaburgadan aldığımız dokular ile karşılayabiliyoruz. Yani durup dururken başka bir bölgeden ikinci bir kesi ve ikinci bir acı ile uğraşmak gerekiyor.

Alınan bu dokulara “greft” diyoruz. Bu greftler şekil verilerek eksik olan dokulara destek olarak uygulanıyor. Ameliyat süresi ilk kez ameliyat ettiğimiz hastaya göre 1 saat daha uzun sürüyor. Ödem dediğimiz şişlikler daha uzun sürüyor. Estetik sonuç ise; o ameliyatın ilk kez yapılması kadar mükemmel olamayabiliyor, çünkü düzeltme ameliyatında bahsettiğim gibi eksik dokularla uğraşılmaktadır.

Birçok sekonder rinoplasti hastasında estetik sıkıntıların yanında nefes alma sıkıntıları da eşlik edebilir. Özellikle iç valv yetmezliği, burun ucunun aşırı daraltılmasına bağlı gelişen dış valv yetersizlikleri, septumda delik olması nedeniyle nefes almada ıslık sesi duyulması sık karşılaştığımız diğer problemlerdir. İkinci hatta üçüncü burun ameliyatlarında bu tip nefes alma sıkıntıları için de aldığımız bu dokuları kullanarak aynı esnada nefes almayı da kolaylaştırmaktayız.

Burun estetiği; estetik operasyonlar içerisinde en titiz çalışılması gereken operasyondur. Yapılacak bir hamlenin sonucundan emin olmak,  iyi cerrahi ekipman ile çalışmak, iyi bir hastanede yapmak, destek ekibinizin de iyi olması gerekir.